خانه پرونده‌ها پیشنهادها بررسی کلی بتمن ریبرث

بررسی کلی بتمن ریبرث

0 ثانیه خوانده شده

امروز میخواهیم به نقد و بررسی کامل استوری لاین جدید و جذاب بتمن ریبرث (من بین هستم) بپردازیم که از جلد ۱۶ ببعد بتمن ریبرث آغاز شده است و در جلد بیست (جلد بعدی) به پایان خواهد رسید و به قلم نویسنده ی توانا تام کینگ نوشته شده و آرت ورک ها و نقاشی های آن توسط دیوید فینچِ زبردست کشیده شده است.
دلیل پیوسته بودن داستان بتمن ریبرث چیست؟ :
همانطور که میدانید سری کامیک های بتمن نیو ۵۲ به قلم اسکات اسنایدر نوشته شده اند.
نکته ی آن این است که بدلیل طولانی بودن و حجم زیاد آرک ها او مجبور بود داستان ها را طوری بنویسد که اگر خواننده ای داستان های آرک قبلی را نخوانده بود قادر به فهم و درک داستان آرک جدید باشد . بعلاوه ی اینکه آرک ها ی بتمن در نیو ۵۲ هرکدام شامل یک دنیای جدید ،‌ویلن های جدید و داستانی متفاوت بودند که اینکار را برای او راحت تر کرده بود.
اما در سری کامیک های بتمن ریبرث اگر بخواهید با تمام وجود داستان را بفهمید و از آن لذت ببرید و با آن همراه شوید باید آن را از ابتدا با دقت بفهمید و نکات داستان را بفهمید و کل بن و ریشه ی داستان از همان استوری لاین اول (من گاتهام هستم ) شکل میگیرد .


داستان از کجا نشعت میگیرد ؟ :
خلاصه ی آرک اول (شماره ی ۱ تا ۶):
داستان از آنجایی شروع میشود که خواهر و برادری بنام های هَنک و کِلِیر که قدرت های خارق العاده مانند پرواز کردن و نیروی بدنی غیر طبیعی (مانند سوپرمن) دارند خود را در یک حادثه ی سقوط هواپیما به نمایش میگذارند و با نجات دادن بتمن از مرگ و جلوگیری از مرگ مردم در هواپیما خود را معرفی میکنند ولی با نام های متفاوت (نام کِلِیر گاتهام گِرل و نام هَنک گاتهام است) .
نکته ی خلاقانه در مورد نام استوری لاین ها :
نکته ی جالب و خلاقانه و به نوعی نوآورانه ی تام کینگ در کارش این بوده که تام کینگ هر کدام از استوری لاین ها را بر اساس کاراکتر پایه و اصلی(ویلن یا معمولی) نام گذاری میکند که عبارت است از:
من گاتهام هستم شماره ی (۱ تا ۶)
(تای این های شب مردان هیولایی) (جلد ۷ و ۸)
من خودکشی ام (شماره ی ۹ تا ۱۳)
بر پشت بام ها (شماره ی ۱۴ و ۱۵)
من بین هستم (شماره ی ۱۶ تا ۲۰)
کراس آور (دکمه) بین کامیک بتمن و فلش ریبرث
بتمن شماره ی (۲۱ و ۲۲)

وقتی که در داستان پیش میروید یک اوریجینز نسبتا کوتاه از این خواهر و برادر در اختیار شما قرار میگیرد و میفهمید که گاتهام و گاتهام گرل بشدت همدیگر را دوست دارند و از هم دیگه محافظت میکنند و مانند بتمن درد از دست دادن مادر و پدر خود را به دوش میکشند .
در آنطرف داستان شاهد آماندا والر و هوگو استرنج هستیم که در حال کار بر روی یک فرد هستند که از اختلالات روانی رنج میبرد و اینکه ویژگی او این است که میتواند احساسات و قابلیت های درونی اش را که به زبان میاورد به دیگران انتقال دهد و آن را در ذهن شخص مقابل تبدیل به یک پنداشت کند . ولی او در درک احساساتش مشکل دارد و همیشه عبارت (من میترسم ) را به زبان میاورد. با تلاش ها و تمارین هوگو استرنج او موفق میشود که توانایی نشان دادن احساسات خود را بدست بیاورد و هوگو استرنج با استفاده از آن به ذهن گاتهام هجوم میبرد و به او حمله میکند و در نهایت با استفاده از دزد دریایی (فرد ترسو) موفق میشود این فکر را در ذهن او بیندازد که نمیتواند گاتهام را نجات دهد و به آن کمکی بکند. و پس از آن با نابودی و خرابی آن محل را ترک میکند و بتمن کِلِیر را با حالت گریان و ناراحت پیدا میکند که شاهد اتفاقات بد و خشن و دیوانه شدن برادرش بوده. و پس از آن گاتهام خشم گین میشود و شروع به کشتار و خرابی در گاتهام میکند و آسیب های شدیدی به مردم و ساختمان میرساند و در مواجه بتمن ، بتمن به او میگوید که دست از خرابی به بار آوردن ور دارد و اینکه راه های آسان تر و بهتری برای انجام کارها وجود دارد ولی گاتهام بدون توجه آن محل را ترک میکند و سرانجام کار به نبرد در میدان اصلی شهر میشود.
که در آن بتمن با استفاده از بمب و بتمبیل و تجهیزات خود سعی میکند که جلوی گاتهام را بگیرد. و وقتی که موفق نمیشوند جاستیس لیگ وارد کار میشود ولی گاتهام با خشم خود نیز جلوی آنها را میگیرد ولی در نهایت کِلِیر با حمله به برادرش جلوی او را میگیرد و گاتهام به علت جراحات زیاد جان میسپرد……
پس از آن گاتهام گرل با زدن موهای خود کار خود را مجددا اغاز میکند و شروع به مبارزه با جنایت میکند با این تفاوت که دچار مشکلات روانی شده و موقع انجام هر کار با برادرش حرف میزند و از او سوال میپرسد که آیا اینکار صحیح است یا نه و تمام افکارش بر پایه ی اوست تا اینکه در نهایت
بتمن جلوی او ظاهر میشود و حتی ماسک خود را از چهره بر میدارد و هویت خود را به کِلِیر میگوید و داستان غم انگیز مرگ مادر و پدرش را برای او تعریف میکند و به نوعی به او میفهماند که با او همدرد است و میتواند به او کمک کند و سرانجام اشک از چشم های گاتهام گرل جاری میشود و بروس وین را بغل میکند. و بروس او را با خود به بتکیو میبرد . ولی گاتهام گرل همچنان دچار مشکلات و درگیری در ذهن خود است . و سپس وقتی بتمن پیش آماندا والر میرود میفهمد که هوگو استرنج دزد دریایی را با مقدار زیادی ونوم (سمی که باعث قدرت خارق العاده ی بین میشود) عوض کرده است و حالا بتمن برای پس گرفتن دزد دریایی و درمان مشکلات گاتهام گرل مجبور است که به خاک سانتا پریسکا تجاوز کند و ریسک بزرگی را به جان بخرد و در خانه ی بین با او مبارزه کند .
و داستان گاتهام گرل و دزد دریایی پیش زمینه ای میشوند برای اتفاقاتی که قرار است در ۳ استوری لاین بعدی به وقوع بپیوندد.
نکته ی جالب و خلاقانه تام کینگ این است که دو شخصیت فرعی و گوشه ای داستان را تبدیل به محوری میکند که کارها و مبارزات بتمن برپایه ی آنها است .
سپس پس از اتفاقات کراس آور (شب مردان هیولایی) (جلد ۷ و ۸)استوری لاین من خودکشی ام آغاز میشود : جلد ۹ تا ۱۳)
بتمن به آرکام اسایلم میرود و شروع به جمع آوری جوخه انتحاری خود میکند و او از کسانی مانند سلینا کایل (کتوومن) و ارنولد وسکر (عروسک گردان) و ببر برنزی استفاده میکند و پس از آن نقشه ی تجاوز به خاک سانتا پریسکا را میکشد و به زندانی که بین پادشاهی خود را در آن بنا کرده است حمله میکند .

سپس وقتی که در مبارزه با بین شکست میخورد دیگر کسی نیست که به او کمک کند و او را از دست بین نجات دهد زیرا او است که به خاک یک کشور دیگر تجاوز کرده و حتی جاستیس لیگ نیز نمیتواند به کمک او بیایند .
و بین او را در سیاه چالی میاندازد که خود در بچگی در آن زندانی بوده و در آن بزرگ شده و تمرین کرده و در آن سختی کشیده است بهر حال بتمن با سختی های فراوان موفق به فرار از آن سیاه چال (قبل از خفه شدن در آب) میشود.
سپس در میان نقشه ی حساب شده ی خود با کتوومن بر سر اینکه کتوون وانمود میکند که به بتمن پشت کرده و میخواهد به بین کمک کند کتوومن با داد و فریاد به بین میگوید که بتمن میخواهد به تو حمله و دزد دریایی را بدزدد و با خود به گاتهام ببرد و به بین پیشنهاد میدهد که به او پول و یک هواپیما بدهد تا به هرجا که خواست برود و در عوض به او میگوید که چگونه بتمن را شکست دهد.
سپس بتمن مستقیما با سربازان بین مبارزه میکند و آنها را شکست میدهد و از در اصلی وارد میشود و درست وقتی که به جلوی پای بین میرسد ناتوان میشود و جلوی او زانو میزند ولی در نهایت کتوومن با حمله به بین از پشت و شکستن کمر او باعث ناتوانی او میشود و کتوومن و دیگر ویلن های آرکام بهمراه دزد دریایی همه از زندان بین فرار میکنند و به گاتهام بر میگردند.
ولی شاید جالب ترین نکته در مورد رابطه بتمن و کتوومن در این آرک این باشد که کتوومن بدلیل کشتن ۲۳۷ نفر محکوم به اعدام میباشد و بتمن او را برای کمک به خود میبرد تا شاید دوباره به او شانسی برای نجات دهد اما سلینا که بشدت ترس از مرگ دارد دست به حمله به بتمن و بهم ریختن نقشه میزند

استوری لاین (بر پشت بام ها) : (جلد ۱۴ و ۱۵)
مشخص شدن حقیقت مرگ ۲۳۷ نفر!
و عمیق تر شدن روابط بتمن و کتوومن :
در این استوری لاین پرداخت بیشتری به روابط عاشقانه و زیربنایی کتوومن و بتمن میشود.
اماندا والر اجازه داده است تا بجای مرگ کتوومن او تا ابد در بلک گیت زندانی شود و یک شب به بتمن فرصت داده است تا او را تحویل دهد ولی همانطور که همیشه در کامیک ها شاهد بوده ایم بتمن در برابر کتوومن سست بوده است و نمیتواند خیلی با او مبارزه کند و جلوی او را در کارهایش بگیرد …..
بهر حال آن شب میگذرد و پس از روابط عاشقانه ی آندو تا سپیده دم کتوومن پا به فرار میگذارد و بتمن موفق به گرفتن او نمیشود.
سپس بتمن به سراغ دوست صمیمی و قدیمی کایل (هولی) میره تا بتونه ازش اطلاعاتی بدست بیاره و وقتی که هولی تصمیم میگیره تلفنی ارتباطی خودش و سلینا رو به بروس بده……
بجاش با یه چاقو به گردن بتمن اسیب میرسونه و کاری میکنه که اون بیهوش بشه ولی بهر حال سلینا بروس رو نجات میده.
و داستان مرگ اون ۲۳۷ نفر رو تعریف میکنه.
به بروس میگا که اون با هولی توی یتیم خونه دوست بوده ولی همیشه تو وجود هولی خشم و ناراحتی وجود داشته …..
تا وقتی که یتیم خونه ، تنها خونشون آتیش میگیره این خشم فَوَران میکنه و انتقام اون باعث مرگ ۲۳۷ نفر میشه ولی سلینا چون میدونسته که اون توی درون وجودش پشیمونه این جرم رو به گردن میگیره.
و بعدش آلفرد بتمن رو بر میگردونه و کایل ناپدید میشه…….
بطور کلی میشه گفت این استوری لاین با اینکه کوچیک و دو قسمتی هستش خیلی از چاله های داستانی رو پر میکنه و پرداخت به روابط کتوومن و بروس وین اونو زیباتر میکنه
استوری لاین من بین هستم! : (جلد ۱۶ تا ۲۰)
بین برگشته…….تا دزد دریایی رو پس بگیره!
به نوعی میشه گفت از اولین جلد تا به اینجا همه چیز در حال برنامه ریزی بوده است ‌.
تِم و حال و هوای اکشن در این استوری لاین به شدت احساس میشود و هر لحظه در فکر این هستید که حرکت بعدی بتمن یا بین چیست.
اولین نکته ی که این استوری لاین را زیبا میکند این است که میبینیم بتمن از سمیم قلب برای نجات دادن کِلِیر مبارزه میکند و اینکه از هیچ چیز دریغ نمیکند و تا پای جان به مبارزه ادامه میدهد.
و یک ابتکار که تام کینگ در این استوری لاین آن را به کار گرفته است این است که از سیستم ساعت شب و روز استفاده میکند به طوری که بتمن ۵ روز باید با بین مداوم مبارزه کند تا مانع از جلوگیری رسیدن او به دزد دریایی شود و در صفحات کامیک به وضوح میبینیم که ساعت در حال جلو رفتن و شروع روزهای بعدی است.
در ابتدای داستان میبینیم که بتمن میداند که بین میخواهد حمله کند و به کتومن و حتی بتفمیلی اخطار میدهد که مراقب باشد ولی چون دیمین، جیسون و دیک به حرف او بی توجهی میکنند در دام بین میوفتند و حلق آویز میشوند!
در ابتدای قسمت ۱۷ میبینیم که بتمن آن ۳ را به قطب در یک محل امن انتقال داده است و از سوپرمن در خواست کرده است تا از آن ها مراقبت کند.
و نبرد شروع میشود….
همچنین در پایان جلد ۱۹ میبینیم که بین کل آرکام را در مینوردد و به بتمن میرسد.
جلد ۲۰ (جلد بعدی) مبارزه ی نهایی بتمن و بین را نشان خواهد داد.
و اینکه تام کینگ قول داده بود که قرار است در جلد ۹ داستان ۳ جوکر را ببینیم که این اتفاق نیوفتاد و احتمال میرود که داستان جذاب ۳ جوکر بعد از کراس آور بتمن و فلش آغاز شود.
و امیدوارم که تام کینگ از نهایت پتانسیل این داستان استفاده کند.


نویسنده: اردوان

 • [معرفی کمیک] آرک Batman – Venom

  این کمیک اثر دنی ا نیل و ترور ون ایدن هست و در شماره های ۱۶ تا ۲۰ سری Legends of the Dark …
 • [معرفی شخصیت] رأس الغول

  « بعضی‌ می‌گویند که او پیامبر است، بعضی می‌گویند که ابلیس است اما همه متفق‌القول معتقدند ک…
 • بررسی قدرت های ابرقهرمانان (۳) : بتمن

  بی تردید یکی از محبوب ترین و مشهور ترین سوپرهیروهای تاریخ است. شوالیه ای که در عین انسان ب…
 • معرفی ناشران کمیک بوک

  شرکت های بزرگ و ثروتمند زیادی در دنیای کامیک بوک فعالیت میکنند، و با کمک چندین نویسنده و ط…
 • [معرفی شخصیت] آیریس وست

  آیریس در قرن سی‌ام میلادی و از خانواده راسل‌ها متولد شد اما آن‌ها او را بعنوان یک یتیم به …
 • بررسی قدرت های ابرقهرمانان (۵): دارکساید

  دارک ساید همواره به عنوان یکی از نیرومند ترین دشمنان سوپرمن، اگر نگوییم نیرومندترین، به شم…

پاسخ دهید

بررسی کنید

معرفی ناشران کمیک بوک

شرکت های بزرگ و ثروتمند زیادی در دنیای کامیک بوک فعالیت میکنند، و با کمک چندین نویسنده و ط…