خانه پرونده‌ها کمیک‌بوک تاریخچه کمیک بوک در جهان! [قسمت ۳/۵]

تاریخچه کمیک بوک در جهان! [قسمت ۳/۵]

13 دقیقه خوانده شده

عصر نقره

همه چیز با شماره ۴ کمیک Show Case با حضور فلش شروع شد. این فسل یک نسخه دوباره بازسازی شده فلش دوران طلایی بود. بعد از چندین بار حضور در این کمیک ها، او کمیک سولو خودش را گرفت. موفقیت فلش باعث شد سایر قهرمان های عصر طلایی هم برگردند، البته به صورت دوباره ساخته شده. برگرداندن فلش باعث شد که سایر سوپر هیرو ها هم برگردند و صنعت کمیک را تا به امروز تغییر داد. این شامل کمیک ها، سریال ها و فیلم ها و منبع الهام که برای ساخت سایر قهرمان ها  هم میشد.

باید گفته شود که در ۱۹۵۵ یک داستان کوتاه در پشت Detective Comic شماره ۲۲۵ چاپ شد که داستان ادم فضایی به نام جن-جنز بود. این فضایی بعدا با نام شکارچی مریخی تبدیل به یک قهرمان عمده در دنیا دی سی می شود. در ۱۹۸۵ یک اتفاق مهم  در مارول کمیکس در شماره یک Strange Worlds افتاد. این اولین کمیکی بود که توسط استن و جک کربی چاپ شد. این دو نفر و تعدادی زیادی هنرمند سوپرقهرمان های زیادی برای مارول ایجاد کردند و دورانی که به “عصر مارول” معروف است را ایجاد کردند.

عصر مارول

عصر مارول در ۱۹۶۱ زمانی که مارول شروع به تولید سوپرقهرمان کرد شروع شد. اولین کمیک سوپر قهرمانی که مارول چاپ کرد Amazing Adventures بود که کاراکتری به نام دکتر دروم «نه دووم» داشت. این کاراکتری عملکرد خوبی نداشت اما مارول به ساخت سوپر قهرمان ادامه داد. دکتر دروم بعدا دوباره ساخته شد و به نام دکتر دروید برگشت.

اولین تیم سوپرقهرمانی که مارول ساخت در شماره ۱ Fantastic Four معرفی شد. در دی سی کاراکتر های یک تیم به راحتی با هم کنار می امدند اما در این کمیک نه! یکی از اعضای ۴ شگفت انگیز بن گریم ملقب به هیولا بود. این کاراکتر یک هاله ترسناک باخودش داشت و افراد را وقتی به نگاه می کردند، می ترساند.

هیولا با سایر اعضا تیم خوب کنار نمی امد، به دفعات از آن ها عصبانی می شد و با آن ها دعوا می کرد. او چندین بار به دلیل ظاهرش افسردگی گرفته است. بن گریم میک را واقعی جلوه می داد. این فرد که قدرت هایش با عارضه جانبی ناجوری همراه بود، اصلا از این بابت خوشحال نبود او از ان تیپ سوپرقهرمان های همیشه شاد خندان که در دی سی زیاد بودند نبود. قهرمان دیگری که ظاهری خوقناک داشت، هالک بود که او هم به نوعی یک هیولا بود. کمیک های ۴ شگفت انگیز یک برچسب “بهترین مجله کمیک جهان” را داشتند که عنوان شجاعانه ای بود اما توانستند به آن وفادار باشند.

آن ها تغییرات زیادی در صنعت کمیک سازی ایجاد کردند. خیلی از آن ها با داستان های فضایی آن ها بود اما بعضی از آن تغییرات روی زمین بود. یکی از آن ها، دادن اجازه به سوپرقهرمان ها برای ازدواج  بود. در شماره ۳ کمیک سالانه ۴ شگفت انگیز «۱۹۶۵» دو تا از شخصیت های اصلی، رید ریچاردز و سوزان استورم ازدواج کردند. این تغییری بزرگ درزمانی که که قهرمان ها حتی یک دختر را بوس نمی کردند، بود.اما آن ها فراتر رفتند. ۳ سال بعد ان ها بچه دار شدند. در شماره ۶ سالانه چهار شگفت انگیز فرانکلین ریچاردز به دنیا آمد. در طول کمیک و حتی امروزه ما این تیم را می بینیم که درگیر مشکلات منحصر به فرد بزرگ کردن یک بچه با قدرت های خاص هم زمان با زندگی پرماجرایشان اند.

در شماره ۱۲۳ فلش، هر دو فلش دوران طلایی و نقره ای هم دیگر را ملاقات می کنند.این در عین حال می توانست گیج کننده هم باشد. در اوایل دوران نقره ای، یک بری آلن جوان را می بینیم که کمیک بوک های عصر طلایی را می خواند. فلش دوران طلایی در عصر نقره ای تخیلی است. پس آن ها چگونه ملاقات می کنند؟ اینجا بود که دی سی با ایده دنیا های موازی جلو امد. آن ها استرلال کردند که فلش دوران طلایی در زمین-۲ یک شخص واقعی است، و با عبور از مرز هر دو می تواستند هم زمان ظاهر شوند. این زمین -۲ که قهرمان های عصر طلایی در آن واقعی بودند خیلی زود برای برگرداندن سایر قهرمان های آن عصر مانند گرین لنترن و سایر استفاده شد. هم زمان دی سی قهرمان های  دیگری را در زمین های دیگری به گود اورد اما این به تدریج گیج کننده شد و دی سی  سعی کرد ان ها در مینی سری بحران در زمین های بی شمار «Crisis On Infinite Earths» حل کند.

شناخته شده ترین سوپرقهرمانی که مارول تولید کرد اولین بار شماره ۱۵ Amazing Fantasy  ظاهر شد. این کاراکتر اسپایدرمن بود. او مانند کاراکتر کاپیتان مارول که قبل از او آمد، جوان بود و بچه ها می توانستند با او ارتباط برقرار کنند. پیتر پارکر در مدرسه یک خرخوان محسوب می شد، به سختی می توانست با کسی قرار بگذارد و قلدر های مدرسه به او زور می گفتند. پیتر حتی وقتی که بزرگتر هم شد، همین طور قابل لمس باقی ماند. او یک رئیس نق نقو به اسم جیمز جوناه جیمسون داشت و گاهی با پرداخت اجاره مشکل داشت.

استن لی و جک کربی بیش از ۹۰% سوپر قهرمان های مارول را ایجاد کردند. آن ها هم چنین تیم اونجرز و تیم بسیار موفق ایکس-من را ایجاد کردند. یک تغییر بزرگ دیگر که ایجاد کردند، دادن قدرت های مافوق طبیعه به افراد شرور بود. تا این زمان، قهرمان ها با فضایی ها، دانشمندان دیوانه، ربات ها، دزد ها، گانگستر ها و افرادی از اینده می جنگیدند. اما به ندرت افراد شرور مانند قهرمان ها قدرت داشتند. اما از ان به بعد اکثرا قدرت داشتند و این کمیک ها را جذاب تر می کرد.

ایکس-من گروه متفاوتی ازقهرمان ها بودند. آن ها خدا یا دانشمندهایی که در یک ازمایش گیر افتاده باشند، نبودند. آن ها افرادی مانند سایرین بودند که فقط برحسب اتفاق با قدرت یا قدرت های اضافه ای به دنیا امده بودند. اما این قضیه را برای آن ها آسان نمی کرد چون جهش یافته ها مرحله بعدی در تکامل انسانی بودند و قدرت هایی داشتند که جامعه آن ها را درک نمی کرد. به همین دلیل از آن ها می ترسیدند و مورد نفرت بودند. این مشابه نژادپرستی بود و نشان می داد چرا نژادپرستی اشتباه است. امروزه ایکس-من محبوب ترین تیم کمیکی است.

البته باید گفت ایکس-من دنیا نارول اولین کمیکی نبود که این پیام را فرستاد. یک قهرمان دی سی به نام اکوامن در دوران کودکی به دلیل موهایش مورد برخورد بد قرار می گرفت و به این ترتیب پیام ضد نژادپرستی می فرستاد. گفته می شد که آتلانتیسی ها اعتقاد داشتند که کسانی که موهای زرد داشتند فرزندان شیطان بودند.

در ۱۹۶۶ اولین قهرمان سیاه پوست مارول به اسم بلک پنتر در شماره ۵۲ Fantastic Four معرفی شد. با وجود اینکه او مدت طولانی دوام نیاورد اما باعث ایجاد موجی از سوپرقهرمان های سیاه پوست مانند فالکون ،لوک کیج در مارول و بلک لایتنینگ در دی سی و اسپاون در ایمج شد. بلک پنتر در سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ کمیک سولوی خود را داشت و عضو تیم اونجرز هم بود.

در ۱۹۶۹ دکتر دووم «که گفته می شد دارث ویدر از او الهام گرفته شده» درشماره ۲۰ Marvel Super Heroes Peresents به تنهایی معرفی شد. با وجود اینکه این کمیک چندان مهم تلقی نمی شد، ۶ شماره دیگری هم بعد از آن آمد اولین سری کمیک هایی بودند که روی یک «یا در این مورد دو» کاراکتر شرور تمرکز داشتند. در ۱۹۷۵ بالاخره سوپر ویلن ها کمیک های تکی خود را داشتند. در Marvel SuperVillain Team-up دکتر دووم با تعدادی دیگر از کاراکتر های شرور تیم تشکیل داد. در دی سی هم روی دشمن معروف بتمن، جوکر، تمرکز می شد. هیچ کدام از این دو چندان دوام نداشت اما این قبیل کمیک ها امروزه هم موجود است که معمولا در شماره های محدود منتشر می شوند.


ترجمه رومینا بورقانی

منبع ComicBooks

  • تاریخچه کمیک بوک در جهان! [قسمت ۵/۵]

    عصر حقه های تجاری در ۱۹۸۶ یک تراکنش تجارتی اتفاق افتاد که دنیای کمیک را تا به امروز تحت تا…
  • تاریخچه کمیک بوک در جهان! [قسمت ۴/۵]

    عصر برنز سوپر قهرمان های کمیک ها در ۱۹۷۰ یک تغییرات اساسی کردند. کمیک ها پیچیده تر شد، قوا…
  • کمیک چیست؟

    کمیک­بوک، همچنین مجلۀ کمیکی یا به طور ساده کمیک، نشریه­ای است که عبارت است از طراحی­های کم…

پاسخ دهید

بررسی کنید

تاریخچه کمیک بوک در جهان! [قسمت ۵/۵]

عصر حقه های تجاری در ۱۹۸۶ یک تراکنش تجارتی اتفاق افتاد که دنیای کمیک را تا به امروز تحت تا…