خانه پرونده‌ها پیشنهادها [مصاحبه] گفتگوی استن‌لی با باب‌کین

[مصاحبه] گفتگوی استن‌لی با باب‌کین

1 دقیقه خوانده شده

استن لی: باب، برای اون دسته از آدم هایی که از سیاره دیگه ای اومدن و تو رو نمیشناسند بگو که تو برای چه کاری شناخته میشی؟

باب کین: خب راستش استن فک میکنم دلیل‍ش شخصیت گربه شجاع باشه! (خنده)

استن لی: چه جالب، انیمیشن گربه شجاع؟ (خنده)

باب کین: آره، اما همینطور سال ۱۹۳۹ و در ۱۸ سالگی شخصیتی به نام بتمن رو خلق کردم.

استن لی: راست‌اش من همیشه فکر میکرذم دلیل شهرت تو همون گربه است و بتمن بعدا به طور اتفاقی مشهور شده. اما نظرت چیه به جای اینکه بیشتر از شخصیت گربه شجاع حرف بزنیم، راجع به بتمن صحبت کنیم. قبل از این که بریم سراغ بتمن، بهم بگو چجوری وارد کار کمیک شدی؟ همیشه میخواستی که هنرمند کتاب های کمیک باشی؟

باب کین: خب راستش همیشه میخواستم راننده کامیون باشم. (خنده) زمانی که بچه بودم علاقه زیادی به نقاشی کشیدن داشتم. ما در محله برانکس نیویورک زندگی میکردیم. خیلی فقیر بودیم. اونقدر فقیر که گاهی لباس های خواهرام رو میپوشیدم. خیلی وضع مالی بدی داشتیم. در بچگی عاشق نقاشی کشیدن بودم. همیشه کنار پیاده‌رو ها یا توی کتاب های مدرسه نقاشی میکشیدم. در تمام زندگی‌ام کارتون هارو خیلی دوست داشتم. پدرم چاپگر دیلی نیوز بود و همیشه کمیک استریپ های یکشنبه رو می آورد خونه. کمیک هایی مثل دیک تریسی و پاپ آی (ملوان زبل). از روی اونها نقاشی میکشیدم و نقاشی هایم به خوبی نسخه اصلی بود. پدرم نقاشی هام رو به مرکز شهر برد و به کارتونیست های مشهور نشون داد. اونها به پدرم گفتند که میتونم بعنوان یک کارتونیست آینده خیلی خوبی داشته باشم. نوجوانی که کنار خیابون های برانکس نقاشی میکشید، یک کارتونیست بزرگ و مشهور شد.

استن لی: باب، پیش از خلق بتمن، تو در کار کتاب های کمیک مشغول بودی یا این که شروع کارت با بتمن بود؟

باب کین: نه، در سال ۱۹۳۶ که چهارده، پانزده سال داشتم، برای آیگروآیسلر کار میکردم که کتاب کمیکی داشتند به نام واوکمیک (wow comics). واو کمیک یکی از کتاب های فدیمی کمیک بود که نسخه اوریجینال و اصل چاپ میکرد. من برای اونها کار میکردم. کار های طنز و خنده دار. اما اونجا نموندم، چون برای هر صفحه ده دلار میخواستم اما آنها زیرباز بیشتر از ۵ دلار نمی رفتند. راستش استن، سال ۱۹۳۶ ده دلار پول نسبتا زیادی بود، برای همین وقتی بهم گفتند “چنین پولی بهت نمیدیم”، از اونجا رفتم به دی سی. جالب اینجاست فقط برای چند دلار بیشتر می تونستند بتمن رو داشته باشند. به هر حال رفتم دی سی و اونجا مشغول شدم. ویتنی الزروث دبیر اونجا بود. ازش پرسیدم “جو شوستر و جری سیگل چقدر برای سوپرمن دستمزد میگیرند؟” ویتنی گفتد “۷۵ هزار دلار در سال”. من آن زمان ۵ هزار دلار درآمد داشتم و برای بقیه کمیک ها طرح میکشیدم. ویتنی به من گفت “میتونی یه ابرقهرمان دیگه خلق کنی؟” و من هم بهش گفتم “برای اینقدر پول تا دوشنبه حاضرش میکنم.”

رفتم خونه، کمی خلوت کردم و به قهرمان های دوران بچگی ام فکر کردم. قهرمانی مثل زورو که سریال هاش رو خیلی دوست داشتم. یک فیلم دیگه که در خلق بتمن تاثیر زیادی داشت، فیلمی بود به نام خفاش (Bat)، شرور بود که لباس خفاش میپوشید. و سومین تاثیر بزرگ در خلق بتمن لئوناردو داوینچی بود و ماشین پرنده اش اورنیتوپتر. دوشنبه با یه طرح از بتمن رفتم دی سی و اون رو به ویتنی نشون دادم. ازش پرسیدم “برای طرحم چقدر بهم دستمزد میدی؟” اونم گفت “ده دلار”. خیلی خوشحال شدم، همان رقمی بود که میخواستم. نمیدونستم با اون همه پول چیکار کنم. حس یک میلیونر رو داشتم.

 

استن لی: بیا یکم درباره فیلم بتمن صحبت کنیم. فکر کنم در فیلم اول (بتمن، ۱۹۸۹) همکاری نزدیکی داشتی، یکم از اون بگو.

باب کین: خب من مشاور خلاق پروژه بودم، معنیش هم اینه که هیچ مشاوری لازم نداریم. پولت رو بگیر و راحتمون بذار! اما جدای از شوخی من فیلمنامه رو خوندم و نظراتم رو دادم. حتی برای لباس بتمن چند تا طرح کشیدم. اونها هم بعضی هاش رو نگه داشتند و استفاده کردند. بعضی ها رو هم تغییر دادند. چند تا طرح هم برای بت موبیل و شنل بتمن دادم که باز همین اتفاق افتاد.

راستی استن اگر اشتباه نکنم، توهم سرگرم آماده سازی فیلم جدید اسپایدرمن هستی. اون پروژه چطور پیش میره؟

استن لی: می خواهیم که یک فیلم بزرگ باشه. با جیمز کامرون برای کارگردانی و فیلمنامه صحبت کردیم و باید بگم امید زیادی داریم. هنوز فیلمنامه نوشته نشده، من و جیم باهم صحبت های زیادی داشتیم. خود جیم فیلمنامه رو خواهد نوشت، من هم همین رو میخوام. باب، راجع به فیلم دوم بتمن صحبت کنیم. آیا این بار هم همکاری خواهی داشت و امکان دارد همکاری نسبت به فیلم اول بیشتر بشه؟

باب کین: همکاری من به اندازه همون فیلم اول و به عنوان مشاور خلاق پروژه خواهد بود. در فیلم، میشل فایفر نقش کتوومن رو بازی میکنه و جذابیت خاصی به این شخصیت بخشیده. همینطور در فیلم دوم شخصیت پنگوئن بعنوان شرور حضور خواهد داشت. نقشش رو دنی دوویتو بازی میکنه و گریم سنگینی هم داره. البته زیاد شبیه به کمیک ها نیست و بیشتر شبیه لان چینی در فیلم لندن بعد از نیمه شب شده است. جوکر با بازی عالی جک نیکلسون رو هم خیلی دوست داشتم. جوکر یکی از بزرگترین شرور های دنیاست و میشه با شخصیتی مثل موریارتی در شرلوک هلمز مقایسه اش کرد.

استن لی: بذار یک سوال دیگه درباره شرور ها ازت بپرسم. تو درباره کنراد وایت بازیگر فیلم مردی که میخندد و تاثیر این شخصیت روی جوکر به من گفتی. این موضوع باید جالب باشه.

باب کین: من یه هنرمند همکاری داشتم که فکر میکنم الآن وقت خوبی باشه که راجع بهش صحبت کنم. جری رابینسون کسی است که ادعا میکنه شخصیت جوکر رو اون خلق کرده، اما نکته اینجاست جری رابینسون تنها کارت بازی جوکر رو خلق کرده. بیل فینگر نویسنده بتمن، با عکسی از کنراد وایت در فیلم مردی که می خندد پیش من اومد و باعث خلق جوکر شد. در حالی که جری رابینسون بعد از خلق جوکر توسط من و بیل فینگر با کارت بازی سراغم اومد.

استن لی: درباره شخصیت های محبوب ات صحبت کنیم. تقریبا سال ۱۹۶۶ خودت رو بازنشسته کردی، اما به عنوان یک کارتونیست دوست داری کدوم یک از شخصیت ها رو بکشی؟

باب کین: یکی از محبوب ترین شخصیت ها برام میکی موس ه. البته هم با دیزنی کار کردم و هم با استدیو هایی مثل استدیوی فلایشر که بتی بوپ رو ساخته بودند. سال ها پیش با استدیوی دیزنی کار میکردم. والت رو هم برای مدتی میشناختم. یبار ازش پرسیدم که “به نظرت دلیل شهرت جهانی شخصیتی مثل میکی موس چیه؟” والت هم جواب داد “سادگی شخصیت، اینکه مردم کاراکتر رو ببینند و بلافاصله اون رو بشناسند.” فکر میکنم برای بتمن هم چنین نکته ای صدق میکنه. یعنی زمانی که بهش نگاه میکنی، بلافاصله به خودت میگی بتمنه نه اسپایدرمن. اسپایدرمن هم همین ویژگی رو داره. نکته اینجاست که اگر کاراکتر بیش از حد پیچیده باشه، تماشاگر رو از دست میدی.

استن لی: پس منطورت یک آیکون گرافیکیه که به راحتی شناخته بشه.

باب کین: دقیقا، بتمن احتمالا جزو ۵ شخصیت شناخته شده دنیاست. اگر اسپایدرمن رو در نظر نگیریم، میکی موس، شرلوک هلمز و جیمز باند شخصیت های دیگه ای اند که میتونند در این لیست قرار بگیرند.


شماره ۲۶۱ از مجله دنیای تصویر

ترجمه علی فیاضی

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

چند سالی هستش که با دنیای کمیک آشنا شده ام و در سایت های مختلف کار میکنم، با شروع تابستان سال 1395 به تیم فانتزی لایف پیوستم و از آن موقع بعنوان دبیر بخش کمیک بوک این سایت فعالیت میکنم.

  • معرفی ناشران کمیک بوک

    شرکت های بزرگ و ثروتمند زیادی در دنیای کامیک بوک فعالیت میکنند، و با کمک چندین نویسنده و ط…
  • [معرفی شخصیت] آیریس وست

    آیریس در قرن سی‌ام میلادی و از خانواده راسل‌ها متولد شد اما آن‌ها او را بعنوان یک یتیم به …
  • بررسی قدرت های ابرقهرمانان (۵): دارکساید

    دارک ساید همواره به عنوان یکی از نیرومند ترین دشمنان سوپرمن، اگر نگوییم نیرومندترین، به شم…

پاسخ دهید

بررسی کنید

معرفی ناشران کمیک بوک

شرکت های بزرگ و ثروتمند زیادی در دنیای کامیک بوک فعالیت میکنند، و با کمک چندین نویسنده و ط…