خانه پرونده‌ها پیشنهادها ۱۰ مجموعه ورتیگو که کمیک را تغییر داد

۱۰ مجموعه ورتیگو که کمیک را تغییر داد

9 دقیقه خوانده شده

یک شروع جدید و یک پایان در راه. این چیزیه که از ورتیگو این هفته اومده، خواننده های بالغ چاپ شده از دی سی کمیک. سندمن از نیل گیمن بازگشت با سندمن: مقدمه #۱ ، و به گونه ای تا درجه زیادی برای دهه های انتظارات به طور فوق العاده کار کرده.

اونوقت، بیل ویلینگهام اعلام کرد که مشهور ترین اثرش، افسانه ها، سال بعد تمام میشود با شماره #۱۵۰٫ طولانی ترین مجموعه ورتیگو در دست چاپ حال حاظر، با پایانش، تعدادی مجموعه رو پشت سرش به جا میزاره که در سنجش شروع کار مجازی هستند. اما اون مجموعه های جدید میتونن مجموعه های بعدی باشن که این لیست رو میسازن.

همینطور که ۲۰۱۳ داره تموم میشه و ورتیگو یک بهار جدید در ایده هاش داره، این یک یادآوری سریع از ۱۰ ورتیگو کمیک است که زمینه جدید را شکاند و مغز های در فرآیند را منفجر کرد.

 

۱۰- معما

وقتی ورتیگو در سال ۱۹۹۳ شروع به کار کرد، ناشر به طور واضح یک معتقد به عقیده درخشیدن به معنی ادامه دادن بود؛ در کنار مجموعه مرگ: بهای سنگین زیستن اثر نیل گیمن و کریس باچالو، این هشت قسمتی کوچک اثر پیتر میلیگان و دانکن فگردو درباره ی ابرقهرمانان، تمایلات جنسی و بحران های دنیای مادی بود که خیلی باحال، عاقلانه، غافلگیر کننده و بدون تناقض زیبا و دلربا بود.

یک افسانه ماوراء الطبیعه که علاقه مندان را در مسیری غیرمنتظره قرار میدهد،  معما یکی از چیزهای دست کم گرفته شده که در تاریخ دراز ورتیگو، وهمچنین یکی از بهترین پروژه های ابرقهرمانی که از دی سی کمیک آمده برای همیشه باقی خواهد ماند.

لینک دانلود

 

۹- هفت مایل بر ثانیه

یکی از عناوین بی دوام(و نه کاملا موفق) “ورتیگو حقیقت” که قصد داشت تا به خواننده های بالغ کمیک پیشنهاد کند نبودن نوع تجملاتی از بقیه خط، خاطره تکان دهنده وجنارویچ اثر دیوید وهناروویچ و جیمز رومبرگر، تجربه ای از زندگی با ایدز در اواخر قرن ۲۰ در نیویورک( و از دستفروشی در بچگی اش در خیابان های منهتن) باید نقل قولی عالی و خوب میکرد، و گونه ای از کمیک که به سرعت از کلیشه ها میگذر تا چیزی را خلق کند که خواننده هیچوقت فراموش نکند.

با وجود شکست کتاب در آن موقع، از آنموقع به عنوان فرقه ای کلاسیک شناخته شد و چاپ مجدد آن توسط فانتاگرافیکس انجام شد.

لینک دانلود (بزودی)

 

Dmz

مجموعه ۷۲ شماره ای برایان وود درباره ی یک آینده نزدیک از شهر نیویورک در آمریکایی از هم پاشیده با دومین جنگ داخلی به اندازه ای تفسیری از حال حاظر بود که اون داستانی علمی تخیلی بود، ارائه دهنده یک پیش بینی عاقلانه و جدی از آب و هوای اجتماعی آن ساخته شده در زیر چشمگیرتر، خواسته های پرشور از سبک (یک بمب هسته ای؟).

با کنار هم آوردن تمام شیوه های تفکر وود در سابقه کاری اخیرش، بهش فرصتی ارائه داد تا به روی همه ی موقعیت ها کار کند، و ارائه ای هوشمندانه تر، که بزرگسالان بیشتری را به سیاست میکشاند تا حدی که اخیرا توسط ناشر ترفیع گرفته بدهد.

لینک دانلود (بزودی)

۷- هل بلیزر

یکی از دو عنوانی در این لیست که در اوایل شروع کار انتشارات ورتیگو شروع شد، هل بلیزر مجموعه ای بود که به همه قرارداد ها خندید، حتی به مال خودش (تمام ایده ” فقط انگلیسی ها حق انحصاری نوشتن کنستانتین را دارند” را به یاد میارید؟ برایان آذارلو ممکنه موافق نباشه).

با هنرنمایی یک شخصیتی کوچک که به بیرون از چیزی باتلاقی چرخیده شده کسی که وقتی از دنیای دی سی جدا شد رشد و نمو کرد، هل بلیزر وحشت و کمدی و واقع گرایی اجتماعی را در میزان های متفاوت بسته به اینکه چه کسی نویسنده عنوان بود را با هم قاطی کرد، معمولا دعوت دوباره ی هر دوی شخصیت و مجموعه روی یک پایه منظم اما بدون از دست دادن نگاهی بر اصل مطلب که کنستانتین واقعا چه کسی بود.

 

لینک دانلود (بزودی)

 

۶- پریچر

اگر دی سی کمیک در تاریخچه وجودش اخیرا نگرانی ای راجع به زمینه مذهبی داشته، کشیش اثر گارث انیس و استیو دیلان به سرعت آن را اثبات کرد. قوانین متفاوت بودند وقتی که اون با این ترکیب از مذهب، وسترن و رفتار سنتی مردانه  که با شادی کفر گویی میکرد حتی با اینکه کاملا تئوری هایی هم جهت درباره ی خط خونی عیسی مسیح و ذات ایمان( و خطرات ایمان کور کورانه) را ادعا میکرد به انتشارات ورتیگو آمد.

خنده دار و مرموز وقتی که عاطفی و صادق نمی بود، این کتاب فقط اسم گارث انیس رو نساخت، بلکه به طور کامل لحن هر کاری که بعد اون انجام بداد رو مشخص کرد.

لینک دانلود (بزودی)

 

۵- نامرئی ها

از یک قله ی بزرگ در سابقه ی سازندگان کلاسیک به دیگری، نامرئی ها اثر گرنت موریسون هر چیزی رو که راجع به سبک پاپ ۱۹۹۰ شگفت انگیز بود رو داشت و اونها رو ریخته بود تو یه مخلوط کن تا ببینه چه اتفاقی میافته وقتی همش رو با هم به طور کامل مخلوط میکنی.

پاسخ؟ جد ماتریکس که فرهنگ های فرعی رو برای اولین بار به مسیر اصلی آورد، سبک تجملاتی را دستخوش تغییر قرار داد، به ورتیگو اولین قهرمان تراجنسی اش را داد و و اولین دی سی کمیکی بود که اجازه ی استفاده از کلمه ” واژن ” داشت. مطمئنا یک مجموعه افتخار انگیز.

 

لینک دانلود (بزودی)

 

۴- ۱۰۰ گلوله

مجموعه ای که به جرات میتوان گفت ورتیگو را از یک خط ماوراء طبیعی به چیزی که بیشتر زیبایی گرایانه و منظور به جای موضوع بازسازی کرد، صد گلوله اثر بریان آذارلو و ادواردو ریسو همچنین زمینه جدیدی را برای ورتیگو شکاند در هردوی زیبایی گرایی خرسندانه اش و این حقیقت که یک مجموعه بزرگ در حال چاپ بود که در آن بازیگر به همان اندازه ی نویسنده مهم بود، و نه چیزی ( و کسی) در شروع پیچ داستان بعدی بیرون انداخته شود همانطور که در قضیه سند من قبلی شد.

در ظاهرش، صد گلوله چیز کمی برای اینکه اینکه خانه ای در ورتیگو پیدا کند عرضه میکرد، اما به زودی تبدیل به داستان موفقی شد که تمام آینده ی ناشر را نشانه گزاری کرد.

 

لینک دانلود (بزودی)

 

۳- وای: آخرین مرد

برایان کی. واگان اولین نویسنده ای نبود که که یک پاپ احساسی را به ورتیگو می آورد مانند پیتر میلیگان، گرنت موریسون و بسیاری دیگر از ناشران این روزها ولی وقتی وای: آخرین مرد او شروع به کار کرد، اون یه نفس عمیق از هوای تازه با ایده ای ژرف از قلب قلب مجموعه ها و با سرعت زیاد بود، لحن موضوع اصلی دوستانه که با هر شماره به روی میز ها آورد.

بعد از مدت زمانی که عناوین ورتیگو به نظر پر از کلیشه ” نوشته شدن برای معامله” بود وای آمد و در هر شماره یک اتفاق در آن و در خودش ساخت، با اتفاقی در پایان که مطمئن میشد برای هر شماره برمیگردی تا ببینی چه اتفاقی خواهد افتاد، مهم نیست چگونه.

لینک دانلود (بزودی)

 

۲- افسانه ها

پادشاه کنونی ورتیگو، اگر فقط برای میزان موفقیتش ( به جز بیش از ۱۰۰ شماره از مجموعه اصلی، همچنین دو فلش بک در حال پیشرفت، یک خط اصلی رمان های گرافیکی، یک شعر مرتبط و مجموعه کوچک سیندرلا را شروع کرده)، افسانه ها اثر بیل ویلینگهام سنت شکنی کرد تا مجموعه ای را خلق کند که جهان ستاره ای است، با فضا برای چند خط داستانی( و مجموعه)، و همچنین، چند نویسنده.

بعد از سالها جست و جو، سند من بعدی رسید، و ورتیگو پایه ی جدید یافت تا خودش را بر آن بسازد و آماده ی هر چه که بعدش بیاید باشد.

لینک دانلود (بزودی)

 

۱- سندمن

کتابی که، در راه های زیادی، شروع شد و همه اش به عنوان نقطه ای ژرف برای ورتیگو و شرکت دی سی برای همیشه باقی خواهد ماند، سند من درجه ای از زکاوت، زیبایی و خود آگاهی را به خط اصلی کمیک های آمریکایی آورد که حتی شئ باتلاقی و نگهبانان از آلان مور نتوانست به طور کامل بیاورد، و موفقیتش به قدری زیاد بود که به برگر اجازه داد تا قدرت ها را برای بودن فانوس سبز ورتیگو متقاعد کند.

اما چیز دیگری هم هست که سند من به صنعت کمیک آمریکا معرفی کرد تا حدی که آنقدر به خوبی قبول شد تا در روزهای اخیر بازبینی شود: ورتیگو (و برگر) اجازه داد تا کمیک تمام شود وقتی که نیل گیمن کارش با آن تمام شده بود. نه نویسنده جدیدی و نه وضع فعلی جدیدی، با وجود موفقیت عالیش، سندمن یک فهم جدید از اهمیت سازنده برای شرکت صاحب کمیک آورد، و یک یادآور که، گاهی اوقات، بهتره که زمانی که مردم بیشتر مشتاقن کنار گزاشته بشه. ( شاید این همان چیزیست که برگر در ذهنش داشت وقتی که اعلام کرد که داره کنار میکشه،دیروز…)

لینک دانلود (بزودی)


منبع: NewsArama

مترجم: بهداد اورکی

برچسب‌ها

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

چند سالی هستش که با دنیای کمیک آشنا شده ام و در سایت های مختلف کار میکنم، با شروع تابستان سال 1395 به تیم فانتزی لایف پیوستم و از آن موقع بعنوان دبیر بخش کمیک بوک این سایت فعالیت میکنم.

  • معرفی ناشران کمیک بوک

    شرکت های بزرگ و ثروتمند زیادی در دنیای کامیک بوک فعالیت میکنند، و با کمک چندین نویسنده و ط…
  • [معرفی شخصیت] آیریس وست

    آیریس در قرن سی‌ام میلادی و از خانواده راسل‌ها متولد شد اما آن‌ها او را بعنوان یک یتیم به …
  • بررسی قدرت های ابرقهرمانان (۵): دارکساید

    دارک ساید همواره به عنوان یکی از نیرومند ترین دشمنان سوپرمن، اگر نگوییم نیرومندترین، به شم…

پاسخ دهید

بررسی کنید

معرفی ناشران کمیک بوک

شرکت های بزرگ و ثروتمند زیادی در دنیای کامیک بوک فعالیت میکنند، و با کمک چندین نویسنده و ط…