یکی از ناشناس‌ترین گونه‌های ادبی در محتوای پارسی زبان، گونه‌ی ادبیات گمانه‌زن می‌باشد. این مطلب زمانی بیشتر به چشم می‌آید که با اندکی مطالعه درباره‌ی ریشه‌های سبک‌های این گونه‌ی ادبی، به نقش بسیار تأثیرگذار آن‌ها بر فرهنگ و سطح علمی جامعه و حتی سایر ژانرهای ادبی واقف می‌شویم.

      ژانر فانتزی یا آن‌گونه که آن را روایت اسطوره‌ها و افسانه‌ی کهن به صورتی جدید می‌نامندش؛ قدیمی‌ترین گونه‌ی ادبیاتی است که تاریخ ادبیات جهان می‌شناسد و خاستگاه آن از اولین داستان‌‌هایی بوده است که سینه به سینه نقل شده‌اند. گستره‌ی تخیلی که در ادبیات فانتزی وجود دارد و در همان حال منطق خاصی که بر هر یک از داستان‌های فانتزی حاکم است، علاوه بر سرگرمی که عمده وظیفه‌ی ادبیات داستانی است، در افزایش سطح تفکر خوانندگان و قدرت تخیل آنان نیز بسیار مؤثر است.

      از همین رو فانتزی لایف، به عنوان وب‌گاه هواداران ادبیات گمانه‌زن، در تلاشی دائمی است تا جامعه‌ی پارسی زبان را بیشتر با این گونه‌های ادبی آشنا کرده و این سبک را از مهجوریتی که دچار آن است خارج نماید. بخشی از این تلاش، برگزاریِ منظمِ مسابقاتِ داستان‌نویسی به منظور تشویق نویسندگان و آشنا کردن جامعه‌ی علاقه‌مندان با یکدیگر است. در این راستا وب‌گاه فانتزی لایف با همراهی کارگاه نویسندگی از طرف تمامی علاقمندان ادبیات گمانه‌زن، از نویسندگان پارسی زبان به گرمی دعوت می‌کند تا با ارسال آثار خود، ما را در پیمودن راهی که برای ادامه‌ی آن کمر همت بسته‌ایم، یاری دهند. امیدواریم شاهد حضور شما و آثار ارزشمندتان باشیم.

شرایط و قوانین:
۱-آثار ارسالی می‌بایست مرتبط به موضوعات ارائه شده و حتماً متعلق به سبک فانتزی باشد.
تبصره: اثری فانتزی است که حداقل یکی و یا بیشتر از مضامین اصلی یک اثر فانتزی (جادو، ماورالطبیعه، نبرد سنتی خیر علیه شر و موجودات جادویی) را داشته باشد.
۲- آثار نباید فن‌فیکشنی از داستان‌های دیگر باشد.
تبصره: فن‌فیکشن یا داستان‌ نوشته شده توسط هوادارانِ یک اثر، یعنی استفاده تمام و یا قسمتی از شخصیت‌ها، فضا و ماجرای یک اثر منتشر شده‌ی دیگر.
۳-آثار ارسالی نباید پیش از این، چه به صورت الکترونیک و چه به صورت نشر کاغذی در مسابقه و یا رسانه‌ی دیگری منتشر شده باشند.
۴-هر اثر باید حداکثر پانزده‌هزار کلمه باشد. برای نگارش داستان‌ها حداقلی وجود ندارد، اما توجه فرمایید که آثار مینی‌مالیستی (چندکلمه‌ای) قابل قبول نیستند.
تبصره: توجه داشته باشید که تنها قالب قابل قبول در مسابقه، داستان کوتاه خواهد بود و نوشته‌هایی نظیر: دل‌نوشته، انشا، شعر یا داستان بلند و دنباله‌داری که نیمه‌کاره رها شده باشد (پایان‌بندی نداشته باشد) قابل پذیرش در مسابقه نیست.
۵-آثار ارسالی تنها در قالب فایل DOC یا DOCX مورد قبول هستند؛ به آثار ارسال‌شده خارج از این دو قالب رسیدگی نخواهد شد.. دقت کنید که رعایت شیوه و اصول نگارش مطمئناً در ملاک سنجش هیأت‌داوران تأثیرگذار خواهد بود.
۶-حداکثر زمان ارسال آثار تا سیزدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۶ است. لطفاً توجه فرمایید که آثاری که بعد از این تاریخ ارسال شوند توسط داوران مسابقه بررسی نخواهند شد.
۷-هر نویسنده می‌تواند حداکثر تا سه اثر خود را در مسابقه شرکت دهد.
۸-ارائه‌ی نام‌ و نام‌خانوادگی و پست الکترونیکی معتبر در هنگام ارسال آثار توسط نویسنده الزامی بوده و بدیهی است آثاری که بدون نام ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.
۹-آثار خود را می‌توانید از طریق این پست الکترونیک و یا این نام‌کاربری در برنامه‌ی پیام‌رسان تلگرام ارسال فرمایید. این آدرس فقط در دوران برگزاری مسابقه معتبر بوده و ارسال به آن به منزله‌ی شرکت در مسابقه است.

پیوست:
۱- آثار ارسال شده تا روز اعلام نتایج تنها توسط دبیر مسابقه قابل مشاهده خواهند بود. آثار راه یافته به مرحله‌ی پایانی بعد از اعلام نتایج و اهدای هدیه، در سایت در معرض بازدید عموم قرار خواهند گرفت.
۲- لطفاً توجه فرمایید ارسال آثار برای سایت، به منزله‌ی مجوز نشر الکترونیک آثار توسط سایت و به نام خود شما خواهد بود.
۳- اسامی داوران و زمان اعلام نتایج متعاقباً به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.
۴- آثاری که به موضوعات بومی و ملی و ایرانی بپردازند، یا از بن‌مایه‌های مرتبط با فرهنگ و تمدن بهره برده باشند، حائز اهمیّت ویژه تلقّی خواهند شد.
۵- به رسم یادبود به داستانِ برگزیده، هدیه‌ای ارزنده تعلق خواهد گرفت.

سوژه‌ها:
سوژه‌های این مسابقه مشتمل بر سه تصویر است که حداقل باید یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و داستانی با الهام گیری از آن بنویسید. (برای دیدن تصاویر در اندازه‌های بزرگ تر بر روی آن‌ها کلیک کنید.)

در پایان از تمام علاقه‌مندان و دوستداران ادبیات گمانه‌زن و به‌ویژه سبک فانتزی دعوت می‌کنیم تا در این قدم کوچک فرهنگی ما را همراهی فرمایند.

با احترام
سینا صادقی- دبیر نخستین مسابقه‌ی داستان‌نویسی فانتزی ۱۳۹۶
امیرحسین رستمی- سردبیر


پی‌نوشت
*
اخبار مسابقه، در روند برگزاری از طریق همین وب‌گاه و کانال تلگرامی فانتزی لایف اطلاع‌رسانی خواهد شد.
*آثار خود را می‌توانید از طریق این پست الکترونیک و یا این نام‌کاربری در برنامه‌ی پیام‌رسان تلگرام ارسال فرمایید. این آدرس فقط در دوران برگزاری مسابقه معتبر بوده و ارسال به آن به منزله‌ی شرکت در مسابقه است.

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

دومین دوره‌ی مسابقه‌ی داستان‌نویسی «هزار افسان»، برگزیدگان خود را شناخت!

بالاخره برگزیدگان دومین دوره‌ی مسابقه‌ی داستان‌نویسی «هزار افسان»، مشخص شدند! …