ادبیات فانتزی یکی از کهن‌ترین گونه‌های ادبی در جهان و به خصوص در ایران می‌باشد. ریشه‌ی این گونه‌ی ادبی از تاریخ نوشتن قدیمی‌تر بوده و با اسطوره‌ها و ترس‌ها و لذت‌های انسان‌ها پیوند عمیقی دارد. گونه‌ای که از نخستین نقل‌ها شروع شده و امروزه به تعبیری آن را روایت اسطوره‌ها و افسانه‌های کهن به شیوه‌ای جدید می‌نامند. شیوه‌ای که در طول زمان دچار دگرگونی شده و اکنون، به انسان امروزی به ارث رسیده است. با این وجود، این گونه‌ی ادبی (به خصوص در زبان فارسی) مجهور مانده و آن‌طور که باید و شاید به آن بها نداده‌اند.

   از همین رو فانتزی‌لایف، به عنوان وب‌گاه هواداران ادبیات فانتزی، در تلاشی دائمی است تا جامعه‌ی پارسی زبان را بیشتر با این گونه‌های ادبی آشنا کرده و این سبک را از مهجوریتی که دچار آن است خارج نماید. بخشی از این تلاش، برگزاریِ منظمِ مسابقاتِ داستان‌نویسی به منظور تشویق نویسندگان و آشنا کردن جامعه‌ی علاقه‌مندان با یکدیگر است. در این راستا وب‌گاه فانتزی‌لایف از طرف تمامی علاقمندان ادبیات گمانه‌زن، از نویسندگان پارسی زبان به گرمی دعوت می‌کند تا با ارسال آثار خود، ما را در پیمودن راهی که برای ادامه‌ی آن کمر همت بسته‌ایم، یاری دهند. امیدواریم شاهد حضور شما و آثار ارزشمندتان باشیم.

شرایط و قوانین کامل شرکت در مسابقه:
۱-آثار ارسالی می‌بایست مرتبط به موضوعات ارائه شده و حتماً متعلق به سبک فانتزی باشد.
تبصره: اثری فانتزی است که حداقل یکی و یا بیشتر از مضامین اصلی یک اثر فانتزی (جادو، ماورالطبیعه، نبرد سنتی خیر علیه شر و موجودات جادویی) را داشته باشد.
۲- آثار نباید فن‌فیکشنی از داستان‌های دیگر باشد.
تبصره: فن‌فیکشن یا داستان‌ نوشته شده توسط هوادارانِ یک اثر، یعنی استفاده تمام و یا قسمتی از شخصیت‌ها، فضا و ماجرای یک اثر منتشر شده‌ی دیگر.
۳-آثار ارسالی محدودیتی از نظر سابقه‌ی نشر در رسانه‌های دیگر (دیجیتالی و یا کاغذی) ندارند.
تبصره: توجه داشته باشید که در صورت ارسال آثار از پیش منتشرشده، با توجه به نشر داستان‌های برگزیده در قالب «کتاب داستان‌های برگزیده‌ی مسابقه‌ی هزار افسان» مسئولیت هماهنگی با ناشر پیشین و اخذ مجوز بازنشر بر عهده‌ی نویسنده خواهد بود.
۴-هر اثر باید بیشینه حجم پانزده‌هزار کلمه و کمینه حجم دوهزار کلمه را برآورد سازد.
تبصره: توجه داشته باشید که تنها قالب قابل قبول در مسابقه، داستان کوتاه خواهد بود و نوشته‌هایی نظیر: دل‌نوشته، انشا، شعر یا داستان بلند و دنباله‌داری که نیمه‌کاره رها شده باشد (پایان‌بندی نداشته باشد) قابل پذیرش در مسابقه نیست.
۵-آثار ارسالی تنها در قالب فایل DOC یا DOCX مورد قبول هستند؛ به آثار ارسال‌شده خارج از این دو قالب رسیدگی نخواهد شد. دقت کنید که رعایت شیوه و اصول نگارش مطمئناً در ملاک سنجش هیأت‌داوران تأثیرگذار خواهد بود.
۶-حداکثر زمان ارسال آثار تا سیزدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۷ است. لطفاً توجه فرمایید که آثاری که بعد از این تاریخ ارسال شوند توسط داوران مسابقه بررسی نخواهند شد.
۷-هر نویسنده می‌تواند حداکثر تا پنج اثر خود را در مسابقه شرکت دهد.
۸-ارائه‌ی نام‌ و نام‌خانوادگی، شماره‌ی تماس و پست الکترونیکی معتبر در هنگام ارسال آثار توسط نویسنده الزامی است.
۹-آثار خود را می‌توانید از طریق آی‌دی MyFantasyLife@ در پیام‌رسان تلگرام ارسال فرمایید. توجه داشته باشید که این آدرس فقط در دوران برگزاری مسابقه معتبر بوده و ارسال به آن به منزله‌ی شرکت در مسابقه است.

سوژه‌ها:
سوژه‌های این مسابقه مشتمل بر سه تصویر است که حداقل باید یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و داستانی با الهام‌گیری از آن بنویسید.(برای دیدن تصاویر در اندازه‌های بزرگ‌تر بر روی آن‌ها کلیک کنید.)

   در پایان از تمام علاقه‌مندان و دوستداران ادبیات گمانه‌زن و به‌ویژه سبک فانتزی دعوت می‌کنیم تا در این قدم کوچک فرهنگی ما را همراهی فرمایند.

با احترام
سینا صادقی- دبیر دومین دوره‌ی مسابقه‌ی داستان‌نویسی هزار افسان (۱۳۹۷)
امیرحسین رستمی- سردبیر


پی‌نوشت
*
اخبار مسابقه، در روند برگزاری از طریق همین وب‌گاه و کانال تلگرامی فانتزی‌لایف اطلاع‌رسانی خواهد شد.
*آثار خود را می‌توانید از طریق این پست‌الکترونیک و یا آی‌دی MyFantasyLife@ در پیام‌رسان تلگرام ارسال فرمایید. این آدرس فقط در دوران برگزاری مسابقه معتبر بوده و ارسال به آن به منزله‌ی شرکت در مسابقه است.

پیوست
*شیوه‌نامه‌ی منتشر شده از دومین دوره‌ی مسابقه‌ی داستان‌نویسی «هزار افسان» در شبکه‌های اجتماعی(شامل خلاصه‌ی شرایط و قوانین شرکت در مسابقه و نحوه‌ی ارسال آثار):


 پایان

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

دومین دوره‌ی مسابقه‌ی داستان‌نویسی «هزار افسان»، برگزیدگان خود را شناخت!

بالاخره برگزیدگان دومین دوره‌ی مسابقه‌ی داستان‌نویسی «هزار افسان»، مشخص شدند! …