استادان گروهی از دانشمندان، محققان، درمانگران، و مسئولین نامه‌نگاری هستند که در آموزشگاهی به نام سیتادل تعلیم می‌بینند. خاندان های‌تاور در تاسیس این صنف دخیل بوده است و هم‌ اکنون نیز آن را پشتیبانی می‌کند. در حال حاضر استادان به طور گسترده‌ای به عنوان مشاوران اشراف وستروسی جایگزین صنف کیمیاگران شده‌اند. آنان گاهی شوالیه‌های ذهن نیز نامیده می‌شوند.

      سیتادل: سازه‌ای جالب در شهر اولد تاون است که خانه‌ی تمامی استادان به شمار می‌رود. آنان تمام مراحل آموزشی خود را از زمانی که به عنوان نوآموز وارد این دسته می‌شوند تا هنگامی که به درجه‌ی استادی می‌رسند، در این مکان طی می‌کنند. در ورودی سیتادل مجسمه‌هایی به شکل ابوالهول از جنس مرمر سبز ساخته شده است.

     سازماندهی: همان‌گونه که گفتیم، استادان گروهی از ادیبان، دانشمندان، مشاوران فرهیخته‌ی نجیب‌زادگان و گاهی محققان مذهبی و دروغین در پشت‌ پرده هستند. پسران در هر سنی می‌توانند آموزش ببینند و به گروه بپیوندند، اما دختران مجاز به آموزش یا پیوستن به گروه نیستند. گاهی اوقات خاندان‌های اشرافی وستروس، فرزندان جوان خود را به سیتادل می‌فرستند. حرامزاده‌ها هم می‌توانند در سیتادل آموزش ببیند و به درجه‌ی استادی برسند. استادان، همانند برادران نگهبانی شب، خادمان وستروس و همه‌ی مردم آن شمرده می‌شودند؛ و (حداقل در ظاهر) نباید هیچ‌گونه وابستگی و گرایش سیاسی داشته باشند.

     یک استاد پس از پایان دوره‌ی آموزشی‌اش، به یک قلعه، دژ، یا سکونتگاه دیگری فرستاده می‌شود و در آن‌جا او باید صرف نظر از این که چه کسی کنترل قلعه را در دست خود دارد، به مردم آن مکان وفادار بماند و به عنوان مربی، درمانگر و مشاور خدمت کند. برای تحقق این امر، هر استادی که زنجیرش را به دست می‌آورد، نام‌خانوادگی‌اش از او سلب می‌شود و از آن هنگام تنها با عنوان و نام کوچکش شناخته می‌شود. البته در عمل، برخی از استادان همچنان وابستگی و سرسپردگی پیشین خود را حفظ می‌کنند.

     استاد اعظم: عضو ارشد این صنف شمرده می‌شود و به عنوان نماینده‌ی آنان به پادشاه خدمت می‌کند. او تنها توسط انجمن محرمانه‌ی استادان تعیین یا برکنار می‌شود. او عضوی از شورای کوچک است و به عنوان رایزن پادشاه عمل می‌کند. استاد اعظم زنجیرهای متعدد و در هم بافته را به نشان مقام بالایش بر گردن می‌اندازد، اما این حلقه‌ها در واقع ارتباطی با زمینه‌ی مطالعاتی او ندارند. در میان حلقه‌های زنجیر استاد اعظم، جواهراتی قرار داده می‌شود.

     استاد اعظم، پایسل، بیش از ۴۰ سال در این جایگاه خدمت کرده اما با این وجود او بیشتر به خاندان لنیستر وفادار بوده تا به مملکت. سن بالایش او را کُند ساخته است به گونه‌ای که او اغلب در جلسات شورای کوچک چرت می‌زند. او یک‌بار توسط تیریون لنیستر به سیاه چال انداخته شد، اما لرد تایوین لنیستر پس از این‌که آگاه شد انجمن استادان قصد دارد استاد گورمون را که سابقاً عضوی از خاندان تایرل بوده جایگزین او کند، او را به جایگاه خود بازگرداند.

     استاد بزرگ: استادی که در یک زمینه‌ی خاصّ مطالعاتی به کمال دانشوری برسد، استاد بزرگ نام می‌گیرد و به او یک نقاب، حلقه و عصا از جنس فلزی که نشان‌دهنده‌ی آن دانش است، اعطا می‌شود. برای مثال استاد بزرگی که تخصص او در پرورش زاغ‌های نامه‌رسان است، نقاب، حلقه و عصایی از جنس آهن سیاه خواهد داشت. استادان بزرگ، اعضای ارشد صنف استادان هستند و از حق شرکت در جلسات انجمن استادان برخوردارند. انجمن استادان، هیئت حاکمه‌ی سیتادل است و نیز همان هیئتی‌ست که استاد اعظم را انتخاب می‌کند. تمامی جلسات انجمن طبیعتاً محرمانه هستند و همیشه در پشت درهای بسته و تنها در خود سیتادل برگزار می‌شوند.

     ماروین جادوگر، رهبر پژوهشگران صنف در زمینه‌ی جادو و علوم پنهان است. او به دلیل پژوهش‌های عجیب و رفتار خشنش، از وجهه‌ی خوبی میان دیگر استادان برخوردار نیست.

     سرپرست: بر اساس اکثریت آرای استادان بزرگ به صورت سالانه انتخاب می‌شود. وظیفه‌ی سرپرست، اداره‌ی سیتادل است. بیشتر استادان بزرگ آن را یک وظیفه‌ی بیهوده می‌پندارند که آنان را از پرداختن به پیشه‌ی اصلی خود باز می‌دارد.

     آداب و رسوم: استادان آموزش خود در سیتادل را با عنوان نوآموز آغاز می‌کنند. هنگامی که آموزش آنان آغاز شد و مهارت آنان در زمینه‌ی خاصی از علوم تشخیص داده شد، از آنان آزمونی به عمل می‌آید و در صورت قبولی به آنان یک حلقه از جنس فلزی خاص به نشانه‌ی مهارتشان در آن زمینه اعطا می‌شود. دانش‌آموزانی که حلقه‌ای کسب کرده باشند، تا زمانی که زنجیرشان تکمیل نشده است، دستیار نامیده می‌شوند. این امر تا زمانی ادامه می‌یابد که فرد مطالعات وسیعی را در موضوعات متنوعی انجام دهد و به تعداد کافی برای ساخت یک زنجیر و انداختن به دور گردن، حلقه کسب کند. در این هنگام است که فرد سزاوار برای ارتقا به درجه‌ی استادی آشکار می‌شود. شب پیش از آن‌که دستیاران برای رسیدن به مقام استادی سوگند یاد کنند، آنان باید در یک تالار به تنهایی شب‌زنده‌داری کنند. به آنان تنها یک شمع شیشه‌ای سیاه داده می‌شود و جز آن مجاز به داشتن فانوس و یا هیچ نوع منبع نور دیگری نیستند. آنان باید تمام شب را در تاریکی مطلق به سر برند، مگر این که بتوانند شمع شیشه‌ای را روشن کنند.

     زمزمه‌هایی مبنی بر این وجود دارد که استادان از قدرت و سلطه‌ی بسیار بیشتری نسبت به آن چیزی که نشان می‌دهند، برخوردارند. استاد بزرگ، ماروین، درباره‌ی نقش آنان در نابودی اژدهایان خاندان تارگرین سوءظن دارد. به نظر می‌رسد بیشتر استادان قاطعانه مخالف باور به جادو و اثر آن بر وستروس هستند.

     زنجیر گردن‌بند: نشان دهنده‌ی این است که آنان در خدمت خود نیستند، بلکه خادمان همه‌ی مردم وستروس به شمار می‌آیند. زنجیر از حلقه‌های متعددی از انواع مختلف فلزات ساخته شده است. این زنجیرها از هر نوع فلزی که بشر می‌شناسد ساخته می‌شوند اما تقریباً هیچ استادی تا کنون همه‌ی آنان را با هم در زنجیر خود نداشته است، البته بر اساس منابع نیمه معتبر، داشتن چندین حلقه با جنس یکسان نیز ممکن است. استادان هیچ‌گاه زنجیر خود را از گردن باز نمی‌کنند، حتی هنگامی که می‌خواهند بخوابند.

     فلزات سازنده‌ی حلقه‌های زنجیز گردن‌بند شامل این موارد می‌شوند:

 • آهن سیاه (پرورش زاغ)
 • برنج
 • برنز (ستاره‌شناسی)
 • مس (تاریخ)
 • الکتروم
 • طلای زرد (اقتصاد)
 • آهن (هنر جنگ)
 • سرب
 • فولاد رنگ‌پریده (آهنگری)
 • مفرغ
 • پلاتین
 • طلای سرخ
 • نقره (پزشکی و درمان)
 • قلع
 • فولاد
 • فولاد والریایی (جادو و علوم پنهان) – تنها یک نفر از بین صد استاد حلقه‌ای از جنس فولاد والریایی دارد، چرا که مطالعه‌ی جادو از نظر بیشتر آنان کار بی‌ارزشی‌ست.

     پژوهش‌ها و مراقبت‌ها: استادان عمدتاً از طریق زاغ‌های نامه‌رسان با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. این زاغ‌ها به طور اختصاصی برای یک مسیر مشخص تربیت می‌شوند. یکی از وظایف معمول استادان، نگهداری از زاغ‌های سکونتگاه است. یک گونه‌ی خاص از زاغ‌های سفید هم وجود دارد که از گونه‌های معمولی بزرگ‌تر و باهوش‌تر هستند و در سیتادل برای مکاتبات مهم به کار می‌روند. استادان همچنین مرتباً بر فصل‌ها نظارت می‌کنند و هنگامی که فصل‌ها در حال تغییر هستند آنان زاغ‌های سفید را برای پخش کردن این اطلاعیه در مملکت می‌فرستند. استادانی که در زمینه‌ی ستاره‌شناسی مهارت دارند، اغلب آسمان را مشاهده کرده و صورت‌های فلکی را مطالعه می‌کنند. هنگامی که دنباله‌دار سرخ در زمان جنگ پنج پادشاه در آسمان ظاهر شد، استادان اولین کسانی بودند که متوجه حضور آن شدند.

پایان


پی‌نوشت
*این یادداشت برگرفته از دانشنامه‌ی نغمه‌ای از یخ و آتش است.

 • افسانه‌ی آزور آهای

       افسانه‌ها و پیشگویی‌های بسیاری پیرامون هجوم شیاطین سرما، وقوع شب طولانی و منجی بشریت …
 • حاکم راستین (تکمیلی)

         پیش از این در مقاله‌ی “حاکم راستین” به بررسی برخی از شخصیت‌های محتمل بر…
 • حاکم راستین

         “تخت آهنین به چه کسی خواهد رسید؟” و یا “چه کسی شایستگی و صلاحیت ن…
 • افسانه‌ی آزور آهای

       افسانه‌ها و پیشگویی‌های بسیاری پیرامون هجوم شیاطین سرما، وقوع شب طولانی و منجی بشریت …
 • حاکم راستین (تکمیلی)

         پیش از این در مقاله‌ی “حاکم راستین” به بررسی برخی از شخصیت‌های محتمل بر…
 • حاکم راستین

         “تخت آهنین به چه کسی خواهد رسید؟” و یا “چه کسی شایستگی و صلاحیت ن…

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

افسانه‌ی آزور آهای

     افسانه‌ها و پیشگویی‌های بسیاری پیرامون هجوم شیاطین سرما، وقوع شب طولانی و منجی بشریت …