خانه پرونده‌ها پیشنهادها مروری برجادوگر پیر/جوان | معرفی شخصیت: شزم!

مروری برجادوگر پیر/جوان | معرفی شخصیت: شزم!

7 دقیقه خوانده شده

کاپیتان مارول… کاراکتری ارزشمند و بسیار پرطرفدار. کاراکتری از جنس جادو و نوجوانی. قرمز,زرد و سفید. جادوگری قدیمی در بدنی جوان. بهانه ای برای دعوای حقوقی. شزم !

 

شزم در ابتدا توسط بیل پارکر نوشته شده و توسط بک به صورت کامیک در آمده و با نام کاپتان مارول (کاپیتان شگفتی یا کاپیتان شگفت انگیز) در شماره دوم سری کامیک های ویز (Whiz) حضور پیدا کرد.

کاپتان مارول داستان کودک یا نوجوانی است به نام بیلی باتسون (Billy Batson) که با گفتن کلمه “شزم” به یک آن, بزرگ تر شده و قوی تر و سریع تر می شود و می تواند پرواز کند. این کاراکتر نخستین بار توسط فاوست کامیکس منتشر شد و در دهه ۴۰ به معروف ترین و محبوب ترین سوپر هیرو بین مردم تبدیل شد . حتی محبوبتر از سوپرمن. شزم نخستین کاراکتر در تاریخ کمیک بوک بود که توانست در یک فیلم حضور پیدا کند; در “ماجراهای کاپتان مارول”.

این کاراکتر بهانه ای بوده برای دعواهای حقوقی و حضور روسای شرکت های کمیک بوک در دادگاه . از سال ۱۹۵۳ فاوست با محدودیت هایی برای عرضه کمیک های این کاراکتر روبرو شد چراکه دی سی کامیکس از این شرکت به اتهام نقض کردن قانون کپی رایت شکایت کرده بود مبنی بر این که , کاپتان مارول نسخه ی کپی شده ی سوپرمن است. تا سال ۱۹۷۲ مشکلات وجود داشت تا اینکه در این سال دی سی خانواده مارول را لایسنس کند. و تا سال ۱۹۹۱ موفق شد تمام حقوق مربوط به این کاراکتر را از آن خود کند اما در این مشکلی دیگر وجود داشت. شرکت مارول نیز وارد این درگیری های حقوقی می شود با بهانه ی کاراکترشان که کاپتان مارول نام دارد (و در سال ۱۹۶۷ به دنیا آمده بود) و نیز نام شرکتشان که مارول است! دی سی برای جلوگیری از مشکلات احتمالی نام این کاراکتر را به شزم تغییر می دهد و نکته ی جالب اینجا است که این کاراکتر تا ۲۰۱۱ رسما کاپتان مارول صدا زده می شده تا اینکه در نیو ۵۲ با نام شزم ریبوت می شود.

 

خانواده شزم (خانواده مارول)

اعضای این خانواده عبارتند از:

شزم – بیلی باتسون

مری مارول-مری

خواهر دوقلوی گمشده بیلی (که به سرپرستی خانواده برامفیلد بزرگ شد) که بعد ها پی برد , می تواند با گفتن کلمه شزم به یک نسخه مونث از شزم تبدیل شود. این کاراکتر در ابتدا با گفتن کلمه شزم قدرت های شزم را به دست می آورد اما جسه اش همان حالت نوجوانی بود اما بعد ها در کمیک های جدیدتر او مانند برادرش , حسه اش نیز بزرگ تر می شود. مری در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در سری داستان ها “نبرد آخر” و “شمارش معکوس تا نبرد آخر” قدرت هایش را ازدست داده و عضوی از خانواده بلک ادم(خانواده بلک مارول) می شود .

کاپتان مارول کوچک – فردی:

فردی فریمن ,  دوست و همکلاسی بیلی است که در عصر طلایی و دردهه ۹۰ توسط شروری به نام کاپتان نازی (Captain Nazi) مورد حمله قرار گرفته و به وی قدرت مارول ها داده  می شود تا بتواند زنده بماند. وی در سری های جدید کمیک ها برادر خوانده بیلی می باشد.

 

یوجین :

یوجین چوی برادر خوانده ی بیلی ونسخه ی چینی وی می باشد که در کنار وی قرار گرفته و با گفتن نام شزم می تواند به قدرت شازم رسیده و قدرت مخصوص خود را نیز دارا می باشد : تکنوپسی.

قدرت کنترل وسایل تکنولوژیک با استفاده از فکر و تخیل.

پدرو :

برادر خوانده ی دیگر بیلی که اضافه وزن داشته و نسخه ی مکزیکی شزم می باشد . وی هنگامی که در کنار بیلی باشد و  شزم را به زبان آورد به نسخه ای دیگر از کاپتان مارول تبدیل می شود که نسبت به دیگران قدرت بیش تری دارد.

دارلا:

خواهر خوانده بیلی , که نسخه ی آفرقایی- آمریکایی وی بوده و نیز نسبت به دوستانش سرعت بسیار بیش تری دارد اما وی جسه اش در همان حالت نوجوانی می ماند.

مهم ترین کامیک ها :

شزم قدرت امید

photo_2016-11-30_17-21-56

این کمیک تک قسمتی است و از مجموعه کمیک های World’s Greatest Superheroes می باشد. این کمیک توسط الکس راس و برای دی سی ساخته شده و در آن کاراکتر ها با مشکلات واقع گرایانه تری دست و پنجه نرم می کنند. داستان این کمیک نیز توسط پل دینی نوشته شده است.در این داستان شزم متوجه می شود که می تواند با کار هایش به افراد زیادی امیدی دوباره با زندگی بدهد و نام این کمیک نیز از همینجا برداشته شده است.

پ.ن: برای دریافت این کمیک با ترجمه اختصاصی خانواده فانتزی لایف میتونید به فروشگاه سایت ما مراجعه کنید!

 

شزم و سوپرمن – نخستین صاعقه

این کمیک بوک که در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ عرضه شد, تفاوت های بین سوپر من وشزم را به خوبی به ما نشان می دهند. نبرد های فوق العاده… شرور های معرکه و حضورشان به طوری که از سیاهی لشگر به نظر آمدنشان جلو گیری کند. و همکاری عالی بین سوپرمن و شزم. این سری کمیک بوکی اگر مهم ترین هم نباشد , قطعا از مهم ترین کمیک بوک های نه تنها شزم بلکه شرکت دی سی می باشد.

 

 

شزم – سری نیو ۵۲

این سری کمیک ها از چند نظر هائز اهمیت است:

 1. پس از مدت ها به طور رسمی مشخص شد که نام کاپتان مارول به شزم تغییر پیدا کرده است.
 2. این سری اثری از جف جانز و گری فرنک می باشد که معرف حضورتان هستند.
 3. در این سری به جای مشکلات شزم تمرکز بر روی بیلی باتسون و مشکلات فراوانی است که به عنوان یک نوجوان ۱۵ ساله دارد.
 4. این سری کمیک ها موفق شدند محبوبیت قدیمی شزم را تا حدودی بازیابی کنند.

 

اینجاستیس

در این سری کمیک ها بیلی به خوبی گذشته است. وی با بلک ادم می جنگد. پس از وقایع مربوط به تشکیل رژیم به سوپرمن می پیوندد. به وی کمک می کند به طوری که بدون وی بسیاری از کارها غیر ممکن بهنظر می رسد. وی حتی جان کلارک را نیز نجات می دهد. اما در انتها حکومت سوپرمن را زیر سوال برده و به قتل می رسد. اما مرگ وی بی نتیجه نیست چراکه باعث می شود فلش به حقایق پی ببرد و به خود بیاید.

 

 

نویسنده: نیما خلیلیان

 • [معرفی شخصیت] آیریس وست

  آیریس در قرن سی‌ام میلادی و از خانواده راسل‌ها متولد شد اما آن‌ها او را بعنوان یک یتیم به …
 • [معرفی شخصیت] واندروومن

  زن شگفت انگیز… اینبار نه مردی که از کریپتون آمد و نه خفاش جنگجوی گاتهام… ایندف…
 • [معرفی شخصیت] دث استروک

  یکی از ضد قهرمان های دی سی  که توسط مارو ولفمن و جرج پرز خلق شد. اولین بار در شماره ۲ new …
 • معرفی شخصیت: اسپاون (Spawn)

  یک قاتل مزدور حرفه ای است که توسط دوست سابق خود ,  فردی که وی را استخدام کرده بود (چپل) به…
 • معرفی ناشران کمیک بوک

  شرکت های بزرگ و ثروتمند زیادی در دنیای کامیک بوک فعالیت میکنند، و با کمک چندین نویسنده و ط…
 • [معرفی شخصیت] آیریس وست

  آیریس در قرن سی‌ام میلادی و از خانواده راسل‌ها متولد شد اما آن‌ها او را بعنوان یک یتیم به …
 • بررسی قدرت های ابرقهرمانان (۵): دارکساید

  دارک ساید همواره به عنوان یکی از نیرومند ترین دشمنان سوپرمن، اگر نگوییم نیرومندترین، به شم…

پاسخ دهید

بررسی کنید

معرفی ناشران کمیک بوک

شرکت های بزرگ و ثروتمند زیادی در دنیای کامیک بوک فعالیت میکنند، و با کمک چندین نویسنده و ط…