خانه پرونده‌ها پیشنهادها همه چیز درباره فیلم و کمیک «V for Vendetta»

همه چیز درباره فیلم و کمیک «V for Vendetta»

10 دقیقه خوانده شده

وی فور وندتا، یکی از بزرگترین گرافیک نوول های تاریخ که داستانی انقلابی و تک را روایت میکند، یاغی ای که تنها با نام V  شناخته میشود بر علیه دولت ظالم و استبدادیِ انگلیس قیام میکند…

این داستان معروف توسط آلن مور، نویسنده بزرگ دنیای کمیک، در سال ۱۹۸۹ نوشته شده است و بدست David Lloyd و Tony Weare طراحی شده است. ناشر اصلی این سری کمپانی Vertigo هستش که زیر رده کمپانی بزرگ دی سی به حساب میاد. این کمپانی کمیک های بزرگانه، خشن و جدا از یونیورس دی سی را برای این کمپانی چاپ میکند!

شخصیت V  اولین بار در کمیک Warrior #1 (Mar. 1982) حضور یافت و ۷ سال بعد در سری محدود اختصاصی خودش با نام V for Vendetta حضور یافت. این سری ۱۰ قسمتی داستان کامل وی فور وندتا را روایت میکند، “بعد از جنگ هسته ای حکومتی فاشیستی بر انگلستان حکم فرمایی میکند، همه تحت فرمان یک رهبر هستند. شهر تحت حکومت نظامی است و هر گونه مخالفتی سرکوب میشود. دولت مردم را از تروریست ها می ترساند. اینجاست که شورشی ای با نام جعلیِ V به جنگ با دولت میپردازد…”

داستان از جایی شروع میشود که ایوی، دختری جوان و تنها برای رفتن به خونه دوستش آماده میشود و در راه رفتن توسط ماموران دولتی بخاطر رفت و آمد و در ساعات غیر مجاز دستگیر میشود ولی مردی سیاه پوش با ماسکی خندان اورا نجات میدهد، سپس او را به بالای ساختمانی میبرد و منفجر شدن ساختمان پارلمان لندن در روز  ۵ نوامبر را به او نشان میدهد!

در کمیک نشان دادند که یکی از زندانی های اردوگاه ماده شیمیایی جدید، مردی چاق و خندان است که در باغبانی استاد است و سلول خود را (سلول شماره V یا همون شماره ۵) پر از گل رز قرمز کرده است، بخاطر کارنامه مثبت خود با درخواست موادی شیمیایی برای باغبانی اش موافقت شد و مقداری ماده شیمایی برایش ارسال شد. چند روز بعد اردوگاه منفجر شد، مرد اتاق ۵ از میان اتش با بدنی سوخت بیرون می آید، مواد شیمیایی جزئی از نقشه منفجر کردن زندان بوده است! موادی که در این اردوگاه به زندانی ها تزریق میکردن باعث رشد اضافه در بدن (مثلا دراوردن پا، دست و یا انگشت اضافه) میشده است و بعد از چند ساعت باعث مرگ آن ها.مرد اتاق شماره V برای گرفتن انتقامش از حکومت با هویت شماره اتاقش (V) به نبرد با ان ها میپردازد.

گای فاکس، سربازی انگلیسی و کاتولیک‌مذهب بود که در سال ۱۶۰۵، با پیوستن به توطئه باروت سعی کرد در همان سال با ۳۶ بشکه باروت ساختمان پارلمان انگلیس که در حال افتتاح بود را منفجر کند، با این حال نقشهٔ آنها پیش از انفجار باروت‌ها لو رفت و گای فاکس در شب ۴-۵ نوامبر دستگیر شد. او را زندانی و آنقدر شکنجه کردند تا نام هم‌دستانش را اعتراف نمود. با دستگیری دیگر توطئه‌گران، گای فاکس و هم‌دستانش در ۲۷ ژانویهٔ ۱۶۰۶ از سوی هیأتی ویژه محاکمه و محکوم به مرگ شده و چند روز بعد در ۳۱ ژانویه همان سال در مقابل ساختمان پارلمان اعدام شدند.

گای فاکس نمادی برای آزادی بود. در کمیک V for Vendetta شخصیت V ماسکی خندان داشت، این ماسک با الهام از صورت گای فاکس بود و الهام بخش آزادی.  وی در ۵ نوامبر کار ناتمام گای فاکس رو تمام کرد و در طول ۱ سال با نقشه ای دقیق و حساب شده حکومت را ریشه کن کرد. خود نیز در این راه شهید شد…

وی یک آرمان بود، آرمانی که بعد ها تبدیل به نماد انقلاب و تظاهرات بود، این ماسک نمادی شد برای کسانی که دربرابر شخص و یا چیزی تظاهرات میکنند، اگر کمی دقت کنید میبینید در خیلی از تظاهرات ها مردمانی هستند که با این ماسک اعتراض خود را نشان میدهند. گروه هک انونیموس نیز از این ماسک استفاده های زیادی کرد، اونقدر زیاد که این ماسک نمادی برای هک شد، این ماسک به ماسک انونیموس هم معروف است!

در سال ۲۰۰۵ فیلمی با کارگردانی جناب James McTeigue و بازی هوگو وینگ و ناتالی پورتمن منتشر شد. این فیلم تهیه کنندگانی چون برادران (یا خواهران!) واچوفسکی داشت، این برادران در کارنامه خود فیلم هایی مثل ماتریکس داشتند و هوگو وینگ، بازیگر نقش V نیز در فیلم هایی مثل ارباب حلقه ها، سه گانه هابیت، سری فیلم های ترنسفورمرز، کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو، هپی فیت ۱ و ۲، سه گانه ماتریکس و افسانه نگهبانان نقش آفرینی کرده است. ناتالی پورتمن هم که حرفی نمیذارد…

این فیلم توانست اثر سینماییِ بسیار قوی ای باشد، روتن ۷۳، متای ۶۲ و آی‌ام‌دی‌بیِ ۸٫۰ همه از خوب بودن این فیلم میگویند. این فیلم برای خیلی ها بهترین اثر عمرشون هستش، تفاوت های کوچکی با کمیک دارد ولی بازهم عالی هستش.

 

  • معرفی ناشران کمیک بوک

    شرکت های بزرگ و ثروتمند زیادی در دنیای کامیک بوک فعالیت میکنند، و با کمک چندین نویسنده و ط…
  • [معرفی شخصیت] آیریس وست

    آیریس در قرن سی‌ام میلادی و از خانواده راسل‌ها متولد شد اما آن‌ها او را بعنوان یک یتیم به …
  • بررسی قدرت های ابرقهرمانان (۵): دارکساید

    دارک ساید همواره به عنوان یکی از نیرومند ترین دشمنان سوپرمن، اگر نگوییم نیرومندترین، به شم…

پاسخ دهید

بررسی کنید

معرفی ناشران کمیک بوک

شرکت های بزرگ و ثروتمند زیادی در دنیای کامیک بوک فعالیت میکنند، و با کمک چندین نویسنده و ط…